Pletivo na mieru. Vyrábame tiež bránky a brány EGIDIA na mieru.

Výber oplotenia k domu

Oplotenie pozemku, či domu sa na prvý pohľad môže zdať ako banálna téma nevyžadujúca si dlhšiu diskusiu. V prípade dostatočného množstva finančných prostriedkov už vôbec nie, no nie je to vždy tak. Výber plota k domu je pravdepodobne jedným z najťažších rozhodnutí, čo sa týka oplotenia vo všeobecnosti.


Vaše rozhodnutie a voľba vás bude totiž sprevádzať niekoľko rokov, ba až desaťročí, budete s ním prichádzať do kontaktu denno-denne. Práve preto sa toto rozhodnutie nesmie podceňovať, treba mu venovať určitý čas a poriadne svoj výber zvážiť.

Pri oplotení napr. priemyslených objektov, sadov, parkov a pod. netreba klásť až tak silný dôraz na vizuálnu stránku, ale skôr na jeho funkčnosť, stabilitu, odolnosť a výdrž. Pri oplotení domu treba zdôrazniť jeho estetickosť, bude predsa tvoriť časť vášho domova, a preto by mal aj patrične vyzerať. Funkčnosť však musí byť rovnomerná jeho výzoru a designu.

Kým v niektorých krajinách by v stavaní plota videli nezmyselne minuté peniaze, u nás je dnes takmer nevyhnutnou súčasťou každého rodinného domu. Nie ku každému domu sa hodí rovnaký plot. Minimálne by mal ladiť s architektúrou, ale aj s okolím, v ktorom sa nachádza. Možno si teraz niekto pomyslí, že prečo sa venujeme takému detailu, akým je oplotenie. No viete si predstaviť rovnaké riešenie oplotenia domu v meste, na dedine, vidieckom dome, v prípade vily, chalupy, kaštieľa a pod.? Vždy by mal vládnuť aspoň minimálny súlad medzi týmito dvoma prvkami, inak to môže pokaziť celkový dojem. Práve tento malý detail v podobe symbiózy medzi domom a plotom dokáže túto dvojicu vyniesť až k dokonalosti.

Prv, ako sa pustíte do jeho výberu a následnej stavby, je potrebné si ujasniť úlohu, ktorú bude plniť. Je treba zvážiť, či má plot iba vymedziť pozemok alebo má zabezpečiť aj súkromie pred večne zvedavými pohľadmi okoloidúcich. Tiež môže byť akousi bariérou pred hlukom a ruchom z ulice, ale aj poskytovať rastlinám ochranu pred náporom silnejšieho vetra a iných prírodných vplyvov.

Dôležitým faktorom pri výbere je aj fakt, či má zákazník deti, v akom sú veku, pretože plot ich musí byť schopný ochrániť pred potencionálnym nebezpečenstvom, ktoré im môže hroziť, ak by sa im podarilo plot ľahko prekonať. V prípade domácich miláčikov, napr. psov, je treba zohľadniť ich veľkosť a silu. Od tohto všetkého sa následne odvíja jeho budúca výška, veľkosť ôk, sila, odolnosť a druh použitého materiálu. Symbolická bariéra vymedzujúca pozemok si vystačí aj s výškou okolo 50 cm, plot do výšky 150 cm už vytvára jasne ohraničenú časť, no zároveň nezavadzia vo výhľade. Nad 190 cm sa dá považovať za pohľadovú bariéru. Štandardná výška plotu pri rodinnom dome je 150 – 180 cm. Nepísanou zásadou je, že by mal umožňovať nazerať do priestoru za ním, a tým zvyšovať pocitovú priestrannosť a veľkosť záhrady.

Ponuka je široká, veľmi obľúbené je oplotenie z kovových materiálov, dreva, kameňa, tepaného kovu, tehly alebo ich vzájomnými kombináciami. Veľký potenciál a sortiment ponúkajú ploty z kovových materiálov – zvárané, z pletiva, kované… Záleží na jeho povrchovej úprave, či je povrch lesklý alebo matný.

Ploty s použitím kovu si dokážu zručnejší majstri namontovať aj sami. Kovové oplotenie je ťažké, preto si vyžaduje kvalitné základy a ukotvenie, no prvotná námaha sa vám niekoľkonásobne vráti v podobe veľmi dlhej životnosti a estetickej stránky. Bývajú povrchovo upravené poplastovaním alebo pozinkovaním, existuje aj zvárané pletivo PVC.
Pozinkovenie je systém oplotenia, ktorý si aj napriek svojej elasticite udržuje svoj tvar. Skladá sa z pleteného pletiva štvorhranného tvaru siete a jeho inštalácia je jednoduchá a zároveň veľmi efektívna. Pri poplastovanom sa uvádza životnosť minimálne 20 rokov, je nenáročný na údržbu, plast je chránený UV stabilizátorom, no jeho horná vrstva PVC nesmie byť porušená, inak hrozí korózia.

Zvárané pletivo PVC je systém skladajúci sa zo zváraného, galvanizovaného a plastom pokrytého plotu. Medzi najväčšie výhody zváraných pletív patrí rýchla inštalácia a najvyššia kvalita materiálu. Všetky typy sa od seba odlišujú veľkosťou ôk a silou drôtu. Závisí od zákazníka, aký spôsob a silu ochrany vyžaduje, a na základe toho sa zvolí najvhodnejší typ.

Ak je vašou prioritou nielen funkčnosť a bezpečnosť, ale aj súkromie a jeho ochrana, prípadne znižovanie veternosti na pozemku, veľmi efektívne a cenovo priaznivé sú tzv. tieniace siete. Majú široké spektrum využitia, a to hlavne na plotoch, v záhradníctve, stavebníctve, na športoviskách či kúpaliskách. Tieniaca sieť je vyrobená z kvalitného materiálu HDPE, odolného proti UV žiareniu a zaručujúceho dlhoročnú stálosť. Vyrábajú sa rôzne typy s odlišnou transparentnosťou, priepustnosťou svetla – 80%, 90% a 95%. Inštaluje sa už na existujúci plot a montáž je veľmi jednoduchá.

Máte otázku? Napíšte nám