Pletivo na mieru. Vyrábame tiež bránky a brány EGIDIA na mieru.

Ktorý plot je najlacnejší?

Pri hľadaní a výbere plota zohráva dôležitú úlohu nielen jeho funkcia, účel, funkčnosť, vizuálna stránka, ale v neposlednom rade aj cena. Tá je neodmysliteľnou súčasťou plánovaného oplotenia, do istej miery ovplyvňuje výber typu plota a následne aj jeho dĺžku.


Pri hľadaní a výbere plota zohráva dôležitú úlohu nielen jeho funkcia, účel, funkčnosť, vizuálna stránka, ale v neposlednom rade aj cena. Tá je neodmysliteľnou súčasťou plánovaného oplotenia, do istej miery ovplyvňuje výber typu plota a následne aj jeho dĺžku.

Nebudeme si klamať, existuje množstvo rôznych druhov, od tých najkvalitnejších, najpevnejších, až po tie menej kvalitné. Od kvality použitých materiálov sa odvíja cena, ktorá sa pri štvorhranných pletivách určuje v závislosti od veľkosti oka (50 – 60 mm), sily drôtu (2; 2,4; 2,5; 2,7 a 3 mm) a výšky (100 – 200 cm). Pri kúpe pletiva treba mať na zreteli, že k pletivu treba zakúpiť aj plotový stĺpik, aby sa malo o čo zachytiť.

Štvorhranné pletivá sa vyrábajú ako pozinkované alebo poplastované. Pozinkovaný typ si vyžaduje viac následnej starostlivosti, ako napríklad natieranie, v prípade, že nechceme mať zašednutý odtieň drôtov. V prípade alergie na zinok je manipulácia s ním komplikovanejšia, vyžaduje si použitie rukavíc a iných ochranných prostriedkov. Jeho výhodou je ale cenová dostupnosť, aj napriek svojej elasticite si udržuje svoj stály tvar. Skladá sa z pleteného pletiva štvorhranného tvaru siete a jeho inštalácia je jednoduchá a zároveň efektívna.

Poplastované pletivo možno nazvať aj bezúdržbovým, pretože poplastovaná časť úspešne odoláva nepriaznivým poveternostným vplyvom. Na hladkom povrchu poplastovaných drôtov sa len veľmi ťažko zachytia a udržia nečistoty, prach tak ako na pozinkovanom. Ak aj áno, je to následne zmyté najbližším dažďom.

Veľkú výhodu má poplastované pletivo aj pri montáži. Pletivo sa totiž vo vrchnej a v dolnej časti zachytáva k napínaciemu drôtu. Táta práca sa v podstate nedá vykonávať v rukaviciach, pretože ide o mravenčiu a precíznu prácu, ktorá si vyžaduje cit a jemnosť prstov. Pracovníci a zákazníci s alergiou na zinok túto prácu nesmú vykonávať, a ak aj áno, musia pracovať výlučne v rukaviciach, čo prácu sťažuje a predlžuje dobu montáže.

Práve tu spočíva výhoda poplastovaného pletiva – možno ho prichytávať k napínaciemu drôtu holými rukami bez použitia rukavíc, a to určite ocenia pracovníci a zákazníci s alergiou na zinok. Jedinou nevýhodou poplastovaného typu je jeho nízka odolnosť voči mechanickému poškodeniu. Práve z toho dôvodu je potrebné si pri kúpe overiť, či je drôt pod poplastom pozinkovaný, aby sa v prípade poškodenia poplastu predišlo korózii, a tým aj znehodnoteniu investície.

Cena pozinkovaného a poplastovaného pletiva nie je nijak diametrálne odlišná. Tieto typy pletív však patria k zákaznícky veľmi obľúbeným nielen kvôli ich cene, ale aj jednoduchej montáži, efektívnosti a výdrži. Cena sa zvyšuje narastajúcou hrúbkou a silou použitého drôtu. V prípade, že chce zákazník jednoduché a obyčajné oplotenie svojho domu alebo záhrady, nehrozia mu nevítané návštevy v podobe divej zvery, dobrou voľbou mu bude základný typ pletiva so základnou hrúbkou drôtu. V prípade zvýšenej potreby bezpečnosti je na zváženie, či sa oplatí zariskovať, zakúpiť lacnejší typ a následne na to doplatiť, pretože každý z typov ponúka inú silu záťaže, ktorej dokáže odolováť. To by znamenalo dvojité výdavky, ktoré určite nie sú želané.

V prípade objektu, pozemku, budovy alebo komplexu, ktorý si vyžaduje vyššiu bezpečnosť, treba rátať s vyššími nákladmi na zabezpečenie oplotenia. No aj medzi takýmito typmi oplotenia sa dajú nájsť cenovo prijateľné ponuky, ktoré určite zodpovedajú svojej kvalite, trvácnosti a dokonalému plneniu svojej funkcie. V našej ponuke nájdete niekoľko typov panelových plotov. Tie sú ideálne na oplotenie priemyselných zón, firiem, ale aj ako pevný a dekoratívny plot k rodinnému domu.

Plotový panel je vyrobený zo zváraných oceľových drôtov. Existujú priemyselné panely pozinkované a poplastované, opatrené plastom zelenej farby. Všetky zvárané plotové panely majú rovnakú šírku 2500 mm a v hornej časti presahujú zvislé drôty o 30 mm cez vodorovné, čím sú po celej dĺžke panelu vytvorené ostne. Panely 3D, vyrábané z drôtu hrúbky 3mm a Panely 2D z drôtu - zvislý 5 mm a vodorovný 2 x 6 mm. Pevnostné dielce 3D sú pre zvýšenie pevnosti priestorovo tvarované.

Je iba na zákazníkovi, aký typ plotu sa rozhodne zvoliť, aký by mal plniť účel a funkciu, či je treba odolávať rôznym nepredvídaným udalostiam alebo má oplotenie slúžiť iba na vymedzenie a označenie pozemku alebo objektu.

Máte otázku? Napíšte nám